Uwaga! Jako że ostatnio przepadło nam kilka lekcji, postanowiłem o kolejnym projekcie filmowym poinformować Was na blogu. Osoby, które są zainteresowane udziałem w konkursie filmowym "Lektury w kadrze" powinny stworzyć grupę, która podejmie się opracowania scenariusza filmowego (w przypadku kilku scenariuszy wybierzemy jeden, najlepiej dopracowany). W małym zespole pracuje się lepiej, niż w grupie, która liczy 21 osób i nie do końca wiadomo kto za co jest odpowiedzialny, czyli następuje typowa spychologia. Oczywiście to nie oznacza, że podczas produkcji (czyli filmowania) osoby z poza zespołu nie będą występować - ktoś jednak musi podjąć się tzw. kierownictwa (reżyser, scenarzysta, scenograf, itp.).
Zespół na początek powinien zająć się adaptacją utworu literackiego na potrzeby filmu, czyli:
1. Wybrać utwór literacki.
2. Napisać na jego podstawie pełny scenariusz filmowy (podział na sceny; dialogi).
3. Wytypować potencjalnych aktorów i ustalić ich role z występującymi (przypominam, że mimo szczerych chęci nie wszyscy mają zdolności aktorskie).
4. Wskazać plan filmowy (miejsca, w których powstaną sceny do filmu).
5. Przygotować listę rekwizytów i zdobyć je.
Kiedy skończycie pracę nad powyższym dokumentem, dopiero wówczas przychodzicie do mnie i zabieramy się za realizację filmu.
Jeszcze kilka uwag:
a)nie wybierajcie zbyt rozbudowanych lektur- ciężko opowiedzieć "Lalkę" Prusa w 12 minut (z regulaminu wynika, iż należy przedstawić całą lekturę - może warto pomyśleć o jakimś opowiadaniu lub noweli).
b) zadbajcie, by film trzymał się określonej konwencji (komedia ,dramat, itp).
c) historię można uwspółcześnić jak filmie "Romeo i Julia" Buza Luhrmanna - dzięki temu można uniknąć takich kłopotów jak czas epoki czy rekwizyty.
d) postarajcie się, żeby to nie był teatr, tylko film - zaproponujcie różne miejsca, ale takie do jakich jesteście w stanie dotrzeć lub jesteście w stanie je zaoferować.
Czekam na pytania: tutaj lub na gg
Witam! Widzę,że podchodzicie bardzo profesjonalnie do postawionego zadania. Jedna mała podpowiedź-nie musicie dokonywać adaptacji całej treści lektury, możecie skupić się na wybranej scenie, wątku. Pozdrawiam i życzę owocnej pracy.
OdpowiedzUsuńAsia Krzemińska- współorganizator konkursu "Lektury w kadrze" :)
Dziękujemy za podpowiedzi:)
OdpowiedzUsuń